Persberichten

Vier essentiële herdenkingen in Frankrijk in 2015

27/11/2014FrankrijkCultuur

In 2015 herdenkt Frankrijk drie grote persoonlijkheden, keizer Napoleon, de uitmuntende architect Le Corbusier, koning Frans I – en ook een 1000-jarig gebouw, de kathedraal van Straatsburg.

200e verjaardag van de Napoleonroute, van Golfe-Juan tot Grenoble

Ter gelegenheid van de 200e verjaardag van de terugkeer van de keizer van het eiland Elba, worden er verschillende evenementen georganiseerd langs de Napoleonroute, van Golfe-Juan tot Grenoble. Zo zijn er conferenties, colloquiums en tentoonstellingen, creaties op het gebied van parfumerie of culinaire kunsten, ruitertochten en wandelingen. Hieronder stellen wij een selectie voor van evenementen op de belangrijkste sites:

  • Van 28 februari tot 1 maart in Golfe-Juan : naspelen van de landing van Napoleon in Golfe-Juan, simulatie van de veldslag, bivak van de soldaten, defilés in de stad, concerten met militaire muziek, Napoleondorp, landing van de keizer op het strand en voorstelling van de regimenten.
  • Van 1 tot 7 maart, van Golfe-Juan tot Grenoble : ruiters en wandelaars trekken langs de Napoleonroute.
  • De 7e van iedere maand, vanaf 7 maart in Grenoble : rondleiding in het Grenoble uit de tijd van Napoleon.
  • Op 25 en 26 april in Castellane : expositie in het Musée Nature et Patrimoine.
  • Du 8 au 10 mai, de Grasse à Seranon : etappes langs de Napoleonroute van de ‘Tour des Alpes Maritimes 2015’ (fietstoer).
  • 19 juli, van Malijai tot Sisteron : Napoleontische dagen.
  • 1 augustus in Corps : klank- en lichtspel over Napoleon aan het meer.

>> Meer informatie over de Route Napoléon en het programma van de feestelijkheden: www.route-napoleon.com

50e verjaardag van de dood van Le Corbusier (overal in Frankrijk)

Charles Edouard Jeanneret Gris, beter bekend onder het pseudoniem ‘Le Corbusier’, werd geboren op 6 oktober 1887. Hij was architect-stedenbouwkundige, decorateur, schilder, beeldhouwer en schrijver. Van 1920 tot 1930 realiseerde hij een opmerkelijk aantal projecten met villa’s, ateliers en woningen, waarin men de elementen van de ‘langage corbuséen’ vorm ziet krijgen. In Roquebrune-Cap-Martin (nabij Nice), leefde hij 18 jaar in ‘Le Cabanon’. De volgens zijn eigen regels gebouwde ‘hut’ bevindt zich beneden aan de Promenade Le Corbusier, die langs de zee loopt. Het gebouw is een referentie voor alle architectenscholen. Toen zijn echtgenote overleed in 1957, bouwde Le Corbusier een graftombe voor haar in Roquebrune-Cap-Martin, waarin hij zelf ook begraven werd na zijn dood in 1965. Op verschillende Le Corbusier-sites in Frankrijk zijn animaties voorzien, onder meer in Saint-Etienne. De stad zal een kandidatuurdossier indienen bij UNESCO voor de site van Firminy op 31 januari 2015.
>> Voor meer info: www.fondationlecorbusier.fr

Duizendste verjaardag van de stichting van de kathedraal van Straatsburg

Ongeveer 4 miljoen personen bezoeken ieder jaar de kathedraal van Straatsburg. Van 6 september 2014 tot 7 september 2015, zal het 1000-jarig monument, dat door Unesco is opgenomen als Werelderfgoed, een agenda aanbieden met 150 breed opgezette evenementen, waaronder een groot klank- en lichtspel tijdens de zomer.
>> Meer informatie op: www.cathedrale-strasbourg-2015.fr

500e verjaardag van de troonsbestijging van Frans I (overal in Frankrijk)

Op 25 januari 1515 werd Frans I gekroond tot koning van Frankrijk. Hij regeerde gedurende 32 jaar. De koning was gefascineerd door Italië, kunst en cultuur en liet toe dat de renaissance zich ontwikkelde in zijn koninkrijk. Frans I was een verwoede bouwer en besteedde veel geld aan het optrekken van nieuwe monumenten. Hij zette het werk van zijn voorgangers verder in het kasteel van Amboise, maar vooral in het kasteel van Blois. In het begin van zijn regeerperiode begon hij met de bouw van het kasteel van Chambord, maar zijn grootste project was ongetwijfeld de quasi volledige reconstructie van het kasteel van Fontainebleau, waar hij zijn collectie Italiaanse kunstwerken in onderbracht. Het hele jaar 2015 zullen overal in Frankrijk tal van culturele evenementen, zoals tentoonstellingen, colloquiums en concerten, georganiseerd worden om de troonsbestijging van de vorst te herdenken.

Téléchargements

Downloads

Op zoek naar meer informatie? Inspiratie nodig voor een van uw artikels?

Contacteer onze ploeg